Informacije o Zajednici
Sporazum o formiranju zajednice sklopljen izmedju deset institucija, potpisnica sporazuma, o Zajednici naučno istraživačkih institucija proizvodnog mašinstva Srgije
Član 1
Zajednica naučno istraživačkih institucija proizvodnog mašinstva Jugoslavije (u daljem tekstu Zajednica) formirana je na I Savetovanju proizvodnog mašinstva održanom u Beogradu 1965. godine, kao oblik dobrovoljnog udruživanja naučnoistraživačkih institucija proizvodnog mašinstva SFRJ, a obnovljena na 25. savetovanju 1994. godine u Beogradu, sa ciljevima:
- održavanja jugoslovenskih savetovanja proizvodnog mašinstva, po pravilu svake druge godine u sedištu pojedinih članova zajednice,
- delovanja na unapredjenju naučnoistraživačkog i razvojnog rada SRJ u oblasti proizvodnog mašinstva i
- dogovaranja o programima istraživanja i o drugim akcijama od interesa za naučnu misao i jugoslovensku proizvodnu praksu, kao i za članove Zajednice
Član 2
Zajednica funkcioniše kao skup dobrovoljno udruženih članova - naučnoistraživačkih institucija proizvodnog mašinstva kao neprofitna organizacija, tj. nema svojstvo pravnog lica, poseban statut mimo ovog sporazuma, obaveznu članarinu i stalan profesionalni aparat.
Član 3
Koordiniranje radom Zajednice obavlja Izvršni odbor (IO) sa predsednikom Zajednice. IO se sastoji od po jednog predstavnika svakog člana Zajednice. Predsednik Zajednice se bira za period izmedju dva savetovanja i po pravilu to je predstavnik institucije koja preuzima zadatak da organizuje naredno savetovanje.
Član 4
Zajednički zadaci i ciljevi članova udruženih u Zajednicu su definisani članom 1. ovog Sporazuma, a njihovo tumačenje i dogovaranje o akcijama se donose većinom glasova prisutnih članova na sastancima IO, na koje se obavezno pozivaju predstavnici svih institucija članica Zajednice. Svaka institucija - član Zajednice ima po jedan glas prilikom glasanja.
Član 5
Sastanci IO Zajednice se održavaju najmanje jedanput u dve godine i to povodom savetovanja proizvodnog mašinstva i njih saziva predsednik Zajednice po svojoj inicijativi bar tri člana Zajednice. Institucija čiji predstavnik predsedava Zajednici u mandatnom periodu obezbedjuje, bez naknade troškova od strane ostalih članova, administrativne i ostale usluge, a takodje je samostalan organizator narednog savetovanja, bez obaveze participacije ostalih članova u troškovima. Svaka članica snosi sama sve svoje troškove nastale po osnovi ovog Sporazuma.
Član 6
Sva pitanja, uključujući odluke o organizatoru, vremena i tematici savetovanja proizvodnog mašinstva, prijema novih članova, drugim zajedničkim akcijama i eventualnim spornim pitanjima medju članovima rešavaju se na sednicama IO većinom glasova prisutnih članova. Sugestije i predloge značajne za organizaciju i rad Zajednice institucije - članovi pismeno upućuju Predsedniku koji ih stavlja na dnevni red sednice Zajednice. Operativne odluke u okviru načelasadržanih u ovom Sporazumu i njihova tumačenja donose se na sednicama IO Zajednice većinom glasova prisutnih članova.
Član 7
Ovaj Sporazum se zaključuje na neodredjeno vreme, s tim da se usaglašenim dogovorom mogu vršiti potrebne izmene u pogledu statusa Zajednice, broja članova i drugih bitnih opredeljenja. Svaka članica ima pravo istupa iz ovog Sporazuma, a obavezna je da o svojoj nameri obavesti sve članice šest meseci pre roka nameravanog istupanja.
Član 8
Ovom sporazumu mogu pristupiti i druge institucije na osnovu pismenog zahteva upućenog Predsedniku Zajednice, o čemu se odlučuje većinom glasova prisutnih članova na sednici IO Zajednice. U okviru Zajednice se mogu formirati i posebne sekcije, saglasno oblastima u okviru proizvodnog mašinstva.
Član 9
Ovaj Sporazum je sačinjen u deset ravnoglasnih primeraka i po jedan se nalazi kod svake institucije - potpisnika Sporazuma. Eventualne izmene Sporazuma, uključujući prijem novih članova, regulisaće se aneksom Sporazumu i njega potpisuju svi članovi.
Beograd, 1994, godine